V neděli 3. listopadu jsme v prostorách Kina Na Pleši uspořádali netradiční akci – promítání dokumentu Sólo spolu s koncertem hlavního představitele filmu a diskuzí s filmovým štábem. 

 

Nejlepší český dokument v Kině Na Pleši

Sólo je čerstvý celovečerní dokument mapující osud někdejšího nadějného argentinského klavírního virtuoza Martína Perina, který ovšem poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires a nyní se pokouší vrátit se do běžného života a na koncertní pódia. Čerstvá je také cena za nejlepší český dokument z Mezinárodního festivalu dokumetárních filmů v Jihlavě, kterou si odtamtud film právě odvezl.

„Oceňujeme lehkost, nenásilnost a soustředěnost s jakou autor zobrazil silný lidský příběh trpícího člověka a dostal se do jeho maximální možné blízkosti bez rušivých formálních efektů a patosu.“

– porota MFDF

Režisér dokumentu, Artemio Benki, v rámci svých pravidelných cest do Argentiny náhodou narazil na Martína ještě za jeho pobytu v léčebně a tak začal vznikat dokument Sólo, křehký intimní portrét člověka, který se snaží najít sám sebe v rozporu mezi velkými očekáváními minulosti a nejistými nadějemi do budoucnosti.

Martín v současnosti komponuje vlastní hudbu a pokouší se začít znovu vystupovat, protože, jak říká, hraní na klavír je pro něj doslova fyziologickou potřebou. Bylo nám ctí, že krátký koncert věnoval i nám před promítáním filmu a spolu s režisérem a producentam snímku diskutoval s diváky i po poromítání.

 

 

Share This