Ve středu 9. října jsme uspořádali interní zahájení provozu v Kině Na Pleši. Pozvali jsme starosty z mikroregionu, sponzory, zaměstnance i pacienty na promítání filmu Sny na neděli, který se v 50. letech natáčel v Nemocnici Na Pleši.  

 

Předpremiéra Kina Na Pleši

“Na otvíračku jsme vybrali ne úplně známý film Sny na neděli, který je ale pro nás zajímavý tím, že se odehrává a byl natáčen v padesátých letech přímo tady v nemocnici. Jsou tam dokonce záběry ze sálu, kde se koná nějaké představení, takže jsme se v kinosále dívali na diváky v kinosále ve filmu” směje se primářka onkologie Kateřina Jirsová, která ideu otevření kina v Nemocnici Na Pleši prosadila.

Na promítání se dostavila i pamětnice z Nové Vsi pod Pleší, která zažila dobu, kdy kino v nemocnici fungovalo a pro pacienty bylo promítání vždy svátkem. Dříve se tu pochopitelně promítalo klasicky z filmového 35 mm pásu a kino mělo také svého promítače, který si filmy posílané tenkrát vlakem chodil vyzvedávat na nádraží.

Otvíračka Kina Na Pleši

 

Postup rekonstrukce kinosálu

Prostředky na obnovu kinosálu, které jsme vytěžili na festivale investujeme nyní tak, aby bylo reálné začít s filmovými projekcemi. Interní otvíračka byla pro nás generální zkouškou projekce i ozvučení. Sál je nyní vybaven novou technikou jako je Blu-ray mechanika, reprosoustava nebo mixážní pult. V dalším kroku se bude do sálu pořizovat nové osvětlení, které bude využito zejména při divadelních vystoupeních či koncertech.

Klíčovým bodem rekonstrukce pak budou úpravy interiéru. Sál bude potřebovat nové pódium, oponu a také třeba kvalitní zastínění. To už jsou ale plány na příští rok, protože na další fázi bude potřeba zase získat finanční prostředky. Proto už také pomalu začínáme i s přípravou dalšího ročníku benefičního festivalu, který se bude konat opět v první polovině června.

 

Kulturní akce v Kině Na Pleši

Provoz kina pro veřejnost začne 24. října a odstartuje filmem, který diváci sami vyberou. Hlasování probíhá na našem facebookovém profilu. Do budoucna máme v plánu zhruba dvě až čtyři akce v měsíci a kulturní produkce se neomezí pouze na filmy. Sál bude fungovat jako multifunkční prostor, takže vedle kina se tu budou konat také komornější koncerty a divadelní představení, přednášky či autorská čtení.

 

Share This